Westinghouse 3750W (WHXC3750)
3750W 4-Stroke Petrol Portable Generator
Description
Westinghouse 3750W (WHXC3750)
Why Choose Power Master Generators
Check Out our latest Projects Here
Power Master Generators Online
Like Us on Facebook
Follow Us on Instagram
Find Us on Google
Leave Us a Review
Additional information
Application
Worksites/ Emergency Back-Up Power / Business / Farm applications
Specifications
Engine
Type: 1-Cylinder, 4-Stroke, Overhead Valve, Air Cooled
Displacement (cc): 208
Maximum Speed (rpm): 3,000
Oil Capacity (mL): 600
Low Oil Shutdown: Yes
Spark Plug: Torch F6RTC
Fuel: Unleaded Petrol
Fuel Tank Capacity (L): 15
Fuel Gauge: Yes
Starting Methods: Recoil
Hour Meter: Yes
Run Time @ 50% Output (hr): 16.8
Noise Level @ 100% Output: 76dB(A) @ 7m
Dimensions
Length (mm): 645
Width (mm): 600
Height (mm): 555
Weight
Dry (kg): 52
Wet (kg): 64
240 Volt AC Electrical
Voltage (V): 240
Frequency (Hz): 50
Number of Phases: 1
Continuous Running Power* (W): 3,000
*Rated output at 1.0 power factor.
Maximum Starting Power (W): 3,750
Continuous Running Current (A): 12.5
Alternator Windings: Copper
Voltage & Waveform Control: Digital Automatic Voltage Regulator Sine Wave Output
Receptacles: 2 × 15 A, IP44
Overload Protection: Circuit Breaker
Digital VFT Meter: Yes
Electrical Enclosure: IP23
12 Volt DC Electrical
Voltage (V): 12
Maximum Current (A): 8.3
Maximum Power (W): 100
Features
Key Features:
✅ 3,750 starting watts / 3,000 running watts for stable power
✅ 16.8 hours runtime at 50% output with a 25L fuel tank
✅ Dual 240V AC outlets & 12V DC outlet for versatile connectivity
✅ Digital auto voltage regulator for stable and safe power output
✅ Quiet operation – only 76 dB(A) at 100% output