Westinghouse 8500W (WHXC8500E-PRO) 4-Stroke Petrol Electric Start Portable Generator
The Generator Portable 8500W Pro Westinghouse features the 420cc Westinghouse 4-stroke OHV petrol engine, which starts at 8,500 watts and runs at 6,750 watts. With a push-button electric start, running off a 12V battery, and heavy-duty steel roll frame, it is exceptionally convenient to handle and start. Not only is the RCD safety switch approved by Australian WH&S, but this generator is compliant with Australian and EU Emissions standards. This means it protects against shock and runs clean. The Generator Portable 8500W Pro Westinghouse provides quiet, continued power, with a Pulse-Flo muffler and rubber mounts to minimize noise and a 25 litre tank that runs for 13.1 hours at 50% output.
Why Choose Power Master Generators
Efficiency: Power Master Generators are designed
Westinghouse 8500W (WHXC8500E-PRO)
The Generator Portable 8500W Pro Westinghouse features the 420cc Westinghouse 4-stroke OHV petrol engine, which starts at 8,500 watts and runs at 6,750 watts. With a push-button electric start, running off a 12V battery, and heavy-duty steel roll frame, it is exceptionally convenient to handle and start.
Description
Check Out our latest Projects Here
Power Master Generators Online
Like Us on Facebook
Follow Us on Instagram
Find Us on Google
Leave Us a Review
Additional information
Application
Specifications
Features
Data Sheets
Westinghouse WHXC8500E PRO Spec Sheet
Westinghouse WP WHXC8500E-PRO - Specification Sheet
DownloadRelated Products
Westinghouse 2250W (iGEN2250)